Program Operacyjny Polska Wschodnia
PROGRAM OPERACYJNY POLSKA WSCHODNIA
- INWESTYCJE KOLEJOWE ZNACZĄCO ZMIENIAŁY KOMUNIKACJĘ NA WSCHODZIE POLSKI
Program Operacyjny Polska Wschodnia 2014-2020 (POPW) jest instrumentem wsparcia, który sfinansował projekty przyczyniające się do gospodarczego i społecznego rozwoju pięciu województw: lubelskiego, podlaskiego, podkarpackiego, świętokrzyskiego i warmińsko-mazurskiego. Dzięki przeprowadzanym inwestycjom wyrównały się różnice komunikacyjne między wschodnią częścią kraju, a resztą Polski.
W ramach Program Operacyjny Polska Wschodnia 2014-2020, PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. zmodernizowała m.in. siedem linii kolejowych łączących ważne ośrodki regionalne i międzyregionalne we wschodniej części kraju. Zmodernizowano odcinki: Lublin - Stalowa Wola Rozwadów, Skarżysko – Kamienna – Sandomierz, granica województwa Czeremcha – Hajnówka, Białystok – Bielsk Podlaski, Lewki – Hajnówka, Działdowo – Olsztyn oraz Szczytno – Ełk.
Łączna wartość dofinansowania na inwestycje kolejowe w latach 2014-2020 wyniosła ponad 2 mld zł.
Dzięki wymianie torów na siedmiu wschodnich liniach wzrosła prędkość pociągów pasażerskich do 120 km/h, mieszkańcy Lublina szybciej dojeżdżają do Stalowej Woli, a Ci którzy mieszkają w Skarżysku – Kamienna docierają pociągiem do Sandomierza w 1,5 godziny, podróż z Olsztyna do Ełku skróciła się o ok. 80 min.
Dzięki modernizacjom turyści zyskali lepszy dostęp do atrakcji, jakie oferuje Podlasie, Lubelszczyzna, Warmia i Mazury. Za sprawą modernizacji trzech linii kolejowych w woj. podlaskim można dojechać pociągiem do malowniczych okolic Bielska Podlaskiego czy Hajnówki, z której już niedaleko do Białowieskiego Parku Narodowego.
Inwestycje w ramach POW poprawiły bezpieczeństwo dla mieszkańców podczas codziennych podróży. Wpływ na to miało zmodernizowanie przejazdów kolejowo-drogowych, budowa lub przebudowa wielu obiektów takich jak mosty, wiadukty i przepusty.