Powrót

POIiŚ 5.2-10 Poprawa bezpieczeństwa ruchu kolejowego poprzez zakup specjalistycznego sprzętu technicznego

Oznaczenie: Logo Fundusze Europejskie - Infrastruktura i Środowisko, barwy Rzeczpospolitej Polskiej, logo PKP Polskie Linie Kolejowe S.A., Logo Unia Europejska - Fundusz Spójności

Przedmiotem Projektu jest zakup specjalistycznego sprzętu technicznego, który pozwoli zwiększyć potencjał techniczny poszczególnych jednostek organizacyjnych PKP Polskich Linii Kolejowych S.A. w zakresie prowadzenia prac diagnostycznych obiektów inżynieryjnych oraz prac interwencyjnych. Przełoży się to zarówno na zmniejszenie awaryjności infrastruktury kolejowej i szybsze likwidowanie potencjalnych awarii, jak również na:

  • poprawę bezpieczeństwa,
  • poprawę jakości i niezawodności usług kolejowych,
  • zwiększenie trwałości infrastruktury kolejowej,
  • poprawę uwarunkowań związanych z ochroną środowiska naturalnego.

Zaawansowany wiek sprzętu, przestarzałe rozwiązania techniczne i jego zużycie wskazują na konieczność wycofania go z eksploatacji. Konsekwencją tego jest realne zagrożenie braku możliwości usunięcia w odpowiednio krótkim czasie skutków awarii na eksploatowanych liniach kolejowych przez odpowiednie jednostki organizacyjne Zamawiającego. W związku z tym jednostki będą sukcesywnie doposażane w specjalistyczny sprzęt techniczny, który pozwoli na wdrożenie nowoczesnych technologii, a tym samym zapewni sprawną realizację pełnego zakresu zadań, związanych z utrzymaniem odpowiedniego poziomu bezpieczeństwa na liniach kolejowych, zgodnie z obowiązującymi normami i przepisami wewnętrznymi Zamawiającego. 

Realizacja przedmiotowego przedsięwzięcia pn. „Poprawa bezpieczeństwa ruchu kolejowego poprzez zakup specjalistycznego sprzętu technicznego”, pozwoli podnieść konkurencyjność kolei w stosunku do innych gałęzi transportu oraz osiągnąć następujące cele mierzalne i niemierzalne:

Cele mierzalne:

  • poprawa bezpieczeństwa ruchu kolejowego; 
  • skrócenie czasu usuwania awarii infrastruktury kolejowej;
  • poprawa dostępności transportu kolejowego w obsłudze ludności i przewozie towarów, ożywienie ruchu turystycznego.

Cele niemierzalne:

  • eliminacja zagrożeń ruchu kolejowego; 
  • poprawa stanu technicznego nawierzchni kolejowej;
  • poprawa jakości usług i uatrakcyjnienie transportu kolejowego;
  • polepszenie jakości funkcjonowania systemów transportu publicznego;
  • usprawnienie komunikacji zbiorowej oraz połączeń wydajnym systemem transportowym z resztą układu komunikacyjnego regionu i kraju.

Wartość korzyści uzyskanych z częściowego zastąpienia starych maszyn oraz (w pojedynczych przypadkach) z uzupełnienia posiadanego sprzętu została oparta na założeniu, że bez zastąpienia obecnie eksploatowanych maszyn nowymi, bezpieczeństwo na sieci pogorszy się. W przypadku wprowadzenia do użytku nowych pojazdów i maszyn nastąpi poprawa bezpieczeństwa oraz skrócenie czasu potrzebnego na naprawę awarii.

CAŁKOWITY KOSZT REALIZACJI PROJEKTU *

277 422 985,00 PLN

WARTOŚĆ DOFINANSOWANIA Z UNII EUROPEJSKIEJ *

204 472 940,00 PLN

* Źródło: ANEKS nr 7 do Umowy o dofinansowanie nr POIS.05.02.00-00-0030/18 do Projektu Poprawa bezpieczeństwa ruchu kolejowego poprzez zakup specjalistycznego sprzętu technicznego (koszt całkowity projektu z uwzględnieniem VAT)

WARTOŚĆ PROJEKTU **

240 556 400,00 PLN

WARTOŚĆ DOFINANSOWANIA Z BUDŻETU PAŃSTWA **

27 203 506,50 PLN

CZAS REALIZACJI PROJEKTU **

2016 – 2023

** Źródło: Aktualizacja Szczegółowego Planu Realizacji Krajowego Programu Kolejowego do 2030 roku z dn. 28.10.2024 r.


ZDJĘCIA

FILMY